12 Haziran 2010 Cumartesi

Hidrolik Valf çeşitleri

Temel olarak 4 tane hidrolik valf çeşiti vardır. Önce şu konuyu okuyabilirsiniz.

1. Akış kontrol valfleri ; Hidrolik sistemde debi miktarını ayarlamak için kullanılan valf çeşididir. Hidrolik silindirin hızını, hidrolik motorun devir sayısını ayarlamak için kullanılır. Mevcut olan basıncı düşürür, dolayısıyla yüksek oranda ısı açığa çıkar. Bir nevi hız ayar valfi de denilebilir. Bir kesitten geçen hidrolik sıvıyı azaltır. Yani bulunduğu yerden geçen hidrolik sıvı miktarını azaltır veya artırır.

2. Çekvalfler ; Hidrolik sıvı akışının tek yönde olmasını sağlayan, sızdırmaz, tek yöne akış sağlayan valf çeşididir. Çekvalf den gecen sıvı bir daha geri dönemez. Ayrıca çıkış basıncı giriş basıncından yüksek olursa valf otomatik olarak kapanır ve akışı keser. tek yöne geçiş yada geri dönüşsüz valf gibi isimleri de vardır. Hidrolik pompayı korumak amacıyla filtre hatlarında veya pompa çıkışında sıkça kullanılır. çekvalf bir çeşit akış kontrol valfidir.
3. Yön kontrol valfleri ; Hidrolik devrelerde akışkanın ne zaman hangi yönü izlemesi gerektiğini belirleyen, akışkanın yönünü tayin eden valf çeşididir. Gerektiğinde akışkanın yolunu açıp kapatır. Bir nevi sistemde trafik polisi görevi görür.
4.Basınç kontrol valfler ; İsminden de anlaşılacağı üzere, hidrolik sistemi istenen basınçta tutmak için kullanılan valf çeşitleridir. Kullanım yerlerine göre 4 çeşidi vardır ; Emniyet valfleri, Basınç sıralama valfleri, Boşaltma valfleri ve Basınç düşürme valfleridir.

İlgili olarak;

    Hiç yorum yok:

    Yorum Gönder